Odpočinek může mít různé formy, aktivní či pasivní, o samotě nebo naopak mezi lidmi, …
KOLIK JE NA SVĚTĚ LIDÍ, TOLIK MŮŽE BÝT RŮZNÝCH MOŽNOSTÍ, JAK ODPOČÍVAT.
» Důležité je vědět, co funguje právě pro Vás.
A nemusí to být samozřejmě jeden způsob a nemusí to být vždy stejné.
» Důležité je umět si naslouchat, vnímat, co zrovna právě teď potřebuji, co potřebuje moje tělo a dopřát si to.
Jenže …
Pro mě někdy velmi dobře funguje „JEN BÝT A NIC NEDĚLAT“, případně si k tomu vychutnávat čaj, slunce, vánek, co mě ovívá nebo třeba zpěv ptáků a šumění stromů ve větru.
JENŽE ZROVNA „JEN BÝT A NIC NEDĚLAT“ BYLO PRO MĚ VELKOU VÝZVOU.
Totiž ve chvíli, kdy jsem nic nedělala jsem se cítila provinile. Měla jsem pocit, že nejsem užitečná, protože nic nevytvářím, nezlepšuji, … a tedy, že jsem zbytečná. Byl to pro mě promrhaný čas.
Zajímavé úhly pohledu, že?
Odpočívat (míněno tak, že si sednu, opřu se a jen tak spočinu) jsem vydržela jen chvíli a potom začaly přicházet myšlenky: “Měla bych něco dělat. Co bych tak měla ještě udělat? Nezapomněla jsem něco udělat? …„ a začala jsem se cítit nekomfortně.
Většinou jsem pak vstala a šla opravdu něco zase dělat.
Nebo jsem si říkala: „Sednu si a odpočinu si až … (něco dodělám).“ a při cestě k tomu udělat to, jsem objevila, že potřebuji udělat ještě něco dalšího a pak dalšího, atd. až mi na ten odpočinek nezbyl žádný čas a někdy jsem dokonce kvůli tomu dalšímu a dalšímu ani nestihla udělat to, kvůli čemu jsem odložila ten odpočinek.
Jak to mám teď?
I nadále se potýkám s těmito myšlenkami, pocity a úhybnými manévry. Ale dokáži si jich všimnout, pousmát se tomu a říci si: „Zajímavý úhel pohledu, že mám takový úhel pohledu.“ a jít odpočívat nebo v odpočinku v pohodě pokračovat dál.
Tahle kouzelná věta dokáže úplné zázraky. Vyzkoušejte. A klidně ji opakujte vícekrát, dokud nepřijde lehkost, dokud nezmizí ten tlak a tíha důležitosti myšlenek a pocitů, které Vám brání si odpočinout.
Jaká přesvědčení, úhly pohledu a soudy používáte, abyste se vyhnuli odpočinku?
ZAJÍMAVÝ ÚHEL POHLEDU, ŽE MÁTE TAKOVÝ ÚHEL POHLEDU
Co mi v tom pomohlo?
K tomu uvědomit si, z čeho vlastně funguji, mi pomohl čas, který jsem trávila s kamarádkou a našimi dětmi na kamarádčině chatě, když byly děti ještě malé.
Tam jsem totiž asi poprvé po dlouhé době zažila, že nic nemusím, teda kromě zajištění jídla a ohlídání, aby se dětem nic nestalo. Tam jsem prostě mohla jen být, nikam jsem nemusela chodit, nic jsem nemusela dělat. I na nákup jsme jezdily max. 1xtýdně.
Pro mě to byl naprosto nezvyklý prostor a velmi úlevný. Vnímala jsem, jak postupně ten vnitřní tlak a napětí z toho, že pořád něco musím dělat, zmizel. Asi bych to ani neoznačila jako, že jsem odpočatá, spíše jsem se cítila taková lehká.
JEN TAK BÝT, NIC NEDĚLAT, NECHTÍT NIC DĚLAT, BYLO V POŘÁDKU.
Jakmile zakusíte ten jiný prostor, ze kterého můžete fungovat, začnete to hledat i v tom běžném každodenním životě, doma.
No a tak jsem hledala a zkoušela vše možné. A dalším velkým pomocníkem (kromě spousty dalším malých pomocníků) se staly nástroje přístupu Access Consciousness®. A jedním z nástrojů tohoto přístupu je i „Zajímavý úhel pohledu“.
Pozn. O dalších nástrojích této modality se můžete dozvědět v FB skupině Život bez souzení a o celém tomto přístupu se můžete dozvědet více na oficiálních webových stránkách Access Consciousness.
Odpočinek může být výzva, ale taky …
Odpočinek je o laskavosti k sobě.
- Je to o tom udělat pro změnu něco pro sebe, místo neustálého dělání něčeho pro ostatní (zaměstnavatele, klienty, rodinu, přátelé, …).
- A zároveň tím uděláte i něco pro tento svět a ostatní.
- Když umíte být laskaví k sobě, budete umět být laskavý i k druhým.
- Budete mnohem lépe rozumět tomu, proč i druzí potřebují být laskaví k sobě.
- Budete druhé inspirovat k tomu, aby začali být laskaví k sobě a tedy i k druhým.
POJĎME BÝT K SOBĚ LASKAVÍ. POJĎME ODPOČÍVAT.